Помощ от хормоните! Мелатонинът е хормонът, който отговаря за биологичния часовник на организма и за съня. Той се произвежда от епифизата (малка жлеза в мозъка) обикновено вечерно време. С възрастта обаче производството му намалява. Проучванията показват, че при хората над 70 години количеството му е изключително ниско. Най-много мелатонин имат младежите през пубертета. Ето защо приемът на продукти, съдържащи малатонин подпомага съня и се бори с безкрайните нощи.
Помощ от храната! Доказано е, че триптофанът една от 10-основни аминокиселини, които тялото използва за синтез на протеини увеличава нивата на хормона серотонин. Серотонинът (хормонът на щастието) от своя страна е пряко свързан със заспиването. Може да си набавите повече триптофан като преди заспиване изпиете чаша топло мляко или хапнете сандвич с пуйка.
Помощ от иглите! В древен Китай акупунктурата е била широко разпространен метод за справяне с безсънието. Днес леките убождания също са на мода и редица хора твърдят, че китайците могат бързо и лесно да ви помогнат да се преборите с дългите нощи.
Помощ от музиката! Изследване на американски учени показва, че слушането на една и съща мелодия помага при заспиването. Изберете релаксираща песен и я пуснете на уредбата. Внимание! Не използвайте слушалки, за да се приспите. Това само ще натовари мозъка ви, но няма да ви помогне да се унесете.
Помощ от техниката! Майките знаят, че най-добрият начин да успокоят плачещо бебе е като пуснат прахосмукачката или сешоара. Т.нар. бели шумове помагат изключително много при проблеми със съня. Те успокояват мозъка и го настройват на вълна “сън”.
Ревита Ви препоръчва:
Червено цвекло (корен), 500 mg
Шизандра (плод), 580 mg
Пресечка/ Благословен трън (билка), 390 mg