Заболяването протича в няколко стадия. Първата фаза продължава от една до две седмици. През нея се проявяват следните симптоми – хрема, слабо повишена температура, слаба кашлица – подобна на тази при настинка. Постепенно кашлицата става по-сериозна и започва втората фаза на болестта. Обикновено едва тогава се разбира, че става въпрос за магарешка кашлица. Започват пристъпи на сериозна кашлица, свързани с желанието да се премахне слузта от въздухоносните пътища. Кашлицата се влошава през първите 1-2 седмици, след което остава без промяна още 2-3 седмици и накрая честотата й намалява. По време на пристъпа с кашлица пациентът може да посинее поради моментното задушаване поради липсата на кислород. Възможно е след пристъпа на кашлица да се наблюдава повръщане и силно изтощение. Обикновено тези пристъпи са по-сериозни през нощта като включват 15-24 пристъпа на денонощие.
Последната трета фаза е свързана с излекуване и възстановяване. Кашлицата постепенно намалява и изчезва за 2-3 седмици. През следващите месеци обаче пристъпите на кашлица придружават различни респираторни инфекции.
Коклюшът е силно заразна болест и се предава при директен контакт и по въздушно-капков път. Тя се среща по-често при децата, но и възрастните могат да се разболеят от нея.
Диагнозата може да се потвърди при изследване на носен секрет за наличие на бактерията Bordetella pertussis. Лечението е свързано с приема на определени антибиотици. При ненавременно лечение на болестта е възможно да настъпят някои усложнения. Най-често срещаното от тях е пневмонията. Освен нея могат да се появят припадъци, енцефалопатия (неправилно функциониране на мозъка), астма, дехидратация, проблеми със слуха. При бебетата и малките деца магарешката кашлица може да доведе до сериозни усложнения и дори до смърт.