Сибирският женшен има адаптогенно действие – тоест той може да увеличи устойчивостта към стреса на заобикалящата среда. Адаптогените се отличават със следните характеристики – не са токсични, подпомагат нервната система и мозъка, намаляват вредните последствия от стреса.
Изследванията, посветени на сибирския женшен са фокусирани основно върху механизмите свързани с предпазване от стреса. Взаимодействието по оста хипоталамус-хипофиза-надбъбречни жлези регулира отговора при стрес, аадаптогените като сибирския женшен помагат за поддържане на хомеостазата при стрес. Отговорът на тялото при стрес е свързано с отделянето на 2 хормона. В краткосрочното справяне с ежедневния стрес, участват хормони като епинефрин, които се отделят от сърцевината на надбъбречните жлези. Хормоните свързани с дългосрочния отговор – като кортизол, се отделят от кората на надбъбречните жлези. Нервната и ендокринната системи са пряко свързани с отговора при стрес, но повтарящият се стрес може да повлияе и върху други системи в организма.
Дневната препоръчителна доза е около 1300 мг екстракт от корен, който може да се използва и в комбинация с други адаптогени. Екстрактът от корен на сибирски женшен подобрява когнитивните параметри, отговора на организма към стрес и значително увеличава нивата на енергия и жизненост.
Прочетете още: